Sevgi ve Paylaşım

Çocukların kişilik gelişiminde yaşam kültürü becerilerinin önemi büyüktür. Okul ve ailenin belli değerleri dönemsel olarak ele alarak bu konuda çocukları desteklemesi ve bu değerleri kazandırmaya çalışması gerekir.

Sevgi: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur.

Paylaşmak: Katılmak anlamındadır.

Sevgi zaman içerisinde fedakâr ve sevecen bir yetişkine dönecek olan, kendini güvende hisseden bir çocuğun temelidir. Çocukları sorumluluk sahibi birer yetişkin olabilmesi için sevildiğini bilmeye ihtiyacı vardır. Bu bültende beş sevgi dilini tanımlayacağız ve her dilin çocuğunuz için önemini vurgulayacağız.

1) SEVGİ DİLİ: FİZİKSEL TEMAS

Fiziksel temas sevgi dilleri arasında en kolay uygulanabilendir; çünkü fiziksel temas için anne babanın özel bir olaya veya mazerete ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte fiziksel temas sevginin en güçlü seslerinden biridir. “Seni Seviyorum! diye bağırır. Kucaklamalar, öpücükler sevgiyi oluşturmanın en alışılagelmiş yoludur ama başka yolları da yok değildir. Bir baba bir yaşındaki oğlunu havaya fırlatır, anne üç yaşındaki kızını kucağına oturtup ona masal okur. Bu tür temaslar anne babayla çocukları arasında olur ama sandığınız kadar sık değildir.

Araştırmalara göre birçok anne baba çocuklarına sadece gerekli olduğunda dokunmaktadır: Giydirirken ya da soyarken, arabaya bindirirken ya da onları yatağına taşırken. Birçok anne baba evlatlarının dokunulmaya ne kadar ihtiyacı olduğunun ve çocuklarının duygu deposunu koşulsuz sevgi ile doldurmak için bunu ne kadar kolaylıkla kullanabileceğinin farkında değildir.

2) SEVGİ DİLİ: ONAY SÖZLERİ

Sevgimizi ifade ederken sözcükler çok önemlidir. “Babam beni seviyor mu? Evet, çünkü top oynadığımda bana devamlı tezahürat yapıyor, oyundan sonra bana;” Bu kadar iyi oynadığın için teşekkürler,” diyor. Önemli olan şeyin kazanmak değil, elimden geleninin en iyisini yapmak olduğunu söylüyor.” Şefkat ve sevgi sözcükleri, övgü ve teşvik sözcükleri, hepsi de “Sana önem veriyorum” demektir. Bu tür sözcükler çocuğun ruhuna serpiştirilen hafif ve sıcak yağmur damlaları gibidir. Çocuğun iç dünyasındaki değer ve güvenlik duygularını besler. Bunlar çabuk söylense de kolayca unutamazlar. Bir çocuk onay sözlerinden ömrünün sonuna kadar faydalanır.

Tam aksine , geçici kızgınlıklarla söylenen kırıcı sözler, çocuğun özgüvenini zedeleyebilir ve yetenekleri konusunda şüpheye düşmesine yol açabilir.. Çocuklar söylediğimiz her söze yürekten inandığımızı düşünürler.

3)SEVGİ DİLİ: NİTELİKLİ ZAMAN

Kimi çocuklar için sevildiğini hissetmesini sağlayan şey, annesinin ona ayırdığı zaman dilimidir. Pek çok çocuk, anne ve babasının dikkatini sadece kendisine çekmek ister.

Nitelikli zaman, dikkatin odaklanması anlamına gelir. Bir çocuğa bölünmemiş ilgi göstermek demektir. Bununla beraber şu iletiyi taşır. “Sen önemlisin. Seninle birlikte olmaktan hoşlanıyorum.” Çocuğun anne babasının gözünde en önemli kişi olduğunu hissetmesini sağlar. Nitelikli zamanın en önemli unsuru; olayın, paylaşımın kendisi değil, bir şeyleri birlikte yapıyor olmanız, bir arada olmanızdır. Eğer birden fazla çocuğunuz varsa her biri ile ayrı ayrı baş başa kalabileceğiniz zamanı yaratmanız önemlidir.

3) SEVGİ DİLİ: ARMAĞANLAR

Armağan almak ve vermek, verildiği anda ve etkisi ileriki yıllara da uzanmak üzere sevgiyi ifade etmenin çok güçlü bir yolu olabilir. En anlamlı armağanlar sevginin simgesi anlamına gelir. Ancak bazı anne-babalar gerçek sevgisini ifade edebilmesi için çocuklarına, önemsediklerini de hissettirmesi gerekir. Bu nedenle armağanla birlikte diğer sevgi dilleri de verilmelidir. Armağanın içten duyulan sevgiyi ifade etmesi için çocuğun duygu deposunun dolu tutulması gerekir. Bu da demek oluyor ki anne babalar sevgi deposunu dolu tutmak için fiziksel temas, onay sözleri, nitelikli zaman ve hizmetin bir karışımını kullanacaklardır.

4) SEVGİ DİLİ: HİZMET DAVRANIŞLARI

Bazı insanlar hizmet davranışlarını öncelikli sevgi dili olarak görürler. Sizin çocuğunuz görmese bile şunu bilin: Anne babalık hizmet odaklı bir görevdir. Çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz gün tam zamanlı bir işe yazılmış olursunuz. Kontratınız en az on sekiz senelik hizmeti ve sonrasında da aktif yedek olma anlayışını kapsar.

Hizmet vermesi gerek anne baba olarak, muhtemelen bu sevgi diliyle ilgili bir başka gerçeği keşfetmiş olmalısınız.. Hizmet davranışları hem fiziksel hem duygusal anlamda zahmetlidir. Bu nedenle, siz anne babaların kendi fiziksel ve duygusal sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Fiziksel sağlık için dengeli bir uyku, beslenme ve egzersiz ihtiyacımız vardır. Duygusal sağlık içinse kendimizi çok iyi tanımamız ve karşılıklı destek veren bir evlilik ilişkisini yürütebiliyor olmanız çok önemlidir.

ÇOCUKLARIMIZLA YAPABİLECEĞİMİZ PAYLAŞIM ÖNERİLERİ

·Ona sıkı sık söz hakkı verin.

·Kendini ve duygularını “Ne düşünüyorsun, nasıl hissediyorsun?” gibi sözlerle anlamaya çalışın. Doğru anlaşıldığını hisseden çocuk, kendini daha huzurlu ve rahat hisseder. Bunun sonucunda çocuğun kendine olan güveni artar.

·Onun fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin.

·Onun olumlu davranışlarını takdir edin

·Konuşurken onun yüzüne bakın ve ciddiye aldığınızı hissettirin. Başkaları tarafından dinlenen çocuk da başkalarını rahatlıkla dinler.

·Onun için zaman ayırın.

·Yaşına uygun görevler verin.

·Onunla değişik konularda sohbet etme ortamı oluşturun

·Onun korku ve endişelerine saygı duyun

·Aşırı eleştirici olmaktan ve yargılayıcı olmaktan çekin

·Hatalı davranışlarını konuşarak uyarın ve ona doğru olanı anlatın.

·Başkalarının yanında onu küçük düşürmeyin.

·Kabiliyetlerini fark edin ve teşvik edin

·Sadece onun için ayırdığınız zamanlarınız olsun.

·Sık sık onu sevdiğinizi söyleyin.

·Onun için önemli olan şeylere siz de önem verin

·Ona yaşından ve olduğundan daha büyük ve küçükmüş gibi davranmayın.

·Onunla birlikte sosyal aktivitelerde bulunun. Bu durum onun aile içi kişilerle kurduğu ilişkinin gelişmesine yardımcı olur.

Önerilen Kitaplar:

·Beni Yine de Sever Misin? / Meav Yayınları

Konusu: Annesinin Kendisini Her Koşulda Seveceğini Öğrenmeye Çalışan Ayının Güven Duyma İhtiyacını Konu Alıyor

·Gergedanlar Krep Yemez/ Pearson Yayınları

Konusu: Çocukların, Büyükler Tarafından Ciddiye Almadıklarında Nasıl Sıkıntı Çektiklerini Konu Alan Bir Hikâye

Okul Öncesi Eğitim Uzmanı- Aycan ÖZEL

Nar Anaokulu Tecrübesiyle

Bilgi Paylaşımı

Ebeveyn Danışmanlığı Nedir?

Ebeveyn danışmanlığı hizmetimiz kapsamında, ebeveynlerin çocuklarının gelişimsel süreçlerini ve ruhsal ihtiyaçlarını anlayabilmelerini, çocukları ile güvenli ve kapsayıcı bir bağ kurabilmelerini, çocu...

Devamı

Doğal Felaketler - Çocuk ve Ölüm Konuları

İster radyoyu açın, ister televizyon izleyin, ister gazete açın: Her şey son birkaç gündeki yangınların korkunç resimleriyle dolu. Ne yazık ki hepimizi de hem duygusal olarak hem de zihinsel olarak me...

Devamı

Çocuklarda Sorumluluk Neden Önemli?

Sorumluluk; bireyin başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkması demektir. Çocuk erken çocukluk yıllarından başlayarak, yaşına, cinsiyetine ve gelişim düz...

Devamı