Doğal Felaketler - Çocuk ve Ölüm Konuları

İster radyoyu açın, ister televizyon izleyin, ister gazete açın: Her şey son birkaç gündeki yangınların korkunç resimleriyle dolu. Ne yazık ki hepimizi de hem duygusal olarak hem de zihinsel olarak meşgul eden, üzen görüntüler. Ormanlar ve evler yanıyor, insanlar kayıp, yanmış, üzgün , bitik ve yok olmanın duygusunu haykırıyor. Yetişkin olarak bile tüylerimiz diken diken bir şekilde var olacak gelişmeleri bekliyoruz.

Felaketleri ve ölümü çocuklara açıklamak, en zor ebeveynlik görevlerinden biridir. Birçok ebeveyn olarak bizim bile anlayamadığımız bazı şeyleri çocuklara nasıl anlatacağımız zorlayıcı bir görevdir. Ebeveynler dramatik haberler hakkında endişelendiğinde, çocukları bunu gözden kaçırmazlar ve genelde ebeveynlerine sorular şeklinde meraklarını gösterirler. Çocuklar bu özel olayları sorguladığında, ebeveynler onlardan kaçınmamalıdır ya da soruları geçiştirmemelidir.

Özellikle fotoğrafları dünyanın dört bir yanında dolaşan büyük doğal afet haberleri, uzun vadede çocuklardan uzak tutmak mümkün olmayacaktır.

En geç anaokulunda veya okulda, çocuklar bu konular hakkında sorular soracaktır.

Ülke olarak çok zorlu bir süreçten geçerken, hepimizin üzüldüğü gerçeğini çocuklarda hissediyor ve ülke haberlerindeki küçük bir görüntüyü yakalayan çocuklarda doğal olarak sorularla hem kaygılarını hem de meraklarını dile getiriyor. Yangın neden çıkmış, buraya da gelir mi, evimiz yanarsa ne olur, bize bir şey olur mu, ya kuşumun kanatları yanarsa gibi akla gelebilecek tüm soruları çocuklarınızdan duyabilirsiniz…

Bu resimler oldukça korkutucu olabilir.

Endişelenmem normal mi?

Bir ebeveyn olarak doğru kelimeleri nasıl bulabilirim?

Çocuğum bu görüntüleri gördü ve ne yapacağımı bilmiyorum… gibi çok soru günlerdir meşgul olduğum ve tek tek cevaplamaya çalıştığım sorulardan. Hele günlerdir yangın yerinde tanıdıkları olan, akrabaları ya da ebeveynleri olan çocuklarla olan çalışmalar zorlayıcı, üzücü, tedirgin edici benim açımdan. Çocuğu ya da çocukları düşündüğümde ise onların kaygılarını düşünmek bile çok zorluyor…

Ebeveynler için bazı ipuçları vermek gerekirse.

“Çocuklar bu tür konular söz konusu olduğunda çok hassaslar. Çoğu böyle bir durumu ilk defa duymanın ve izlemenin, tüm insanların tedirginliğinin farkına vararak endişeleniyor, kaygıları oluşuyor ve şüphe içerisinde olacakları bekliyor. Yaşanılan olayları sınıflandırmaları mümkün değil.

Bu nedenle durumu açıklamak ve böylece rasyonalize etmek yardımcı olabilir. ”Durum biraz sakinleşir sakinleşmez, olayları mantıklı bir şekilde açıklamak en doğrusu. Ama bu bilimsel bir ders olarak değil, çocuğunuza güven verme üzerine düşünülmelidir.

Bu genellikle çok küçük çocuklarda bile mümkün olmakla birlikte, mümkünse ve şimdiye kadar görüntüleri görmemişse bu görüntülere bu saatten sonra da asla maruz kalmamalı. Özellikle 8(sekiz) yaşını doldurmamış çocukların bu görüntülere anlam vermelerini ya da sakinlikle izlemelerini beklememelisiniz.

Zor duruma rağmen çocukları koruyabilecek olanın anne babalar olduğunu unutmadan, bu görüntülerden çocuklarınızı korumanız çok önemli olacaktır.

Mümkünse ev içerisinde çocuğunuz uyumuş olsa bile haberleri izlemek yerine okumanız daha uygun olacaktır.

Çocukları ciddiye almak çok önemlidir. “`Hiçbir şey olmuyor` gibi cümleler çok mantıklı ya da anlatıcı cümleler değil, tam aksine kaygı verici cümleler olduğu gibi bilgilenme sürecini engelleyici cümlelerdir de.

Çocuklar bir şeylerin ters gittiğini ve sizin gergin olduğunuzu fark eder. O zaman dürüstçe iletişim kurmak daha iyidir.

Çocukları ve sorularını ciddiye alın

Uzman olarak , çocuklara çok fazla ayrıntıya girmeden mümkün olduğunca açık ve basit cevap vermenizi tavsiye ediyorum. Çok olumsuz bir bakış açısı da sorunlu bir anlatımdır, çünkü çocukları daha da güvensiz hale getirebiliyor. Çocuklar için kendilerinin ve sorularının ciddiye alınması önemlidir.

Şu an içinde bulunduğumuz süreç, ara ara ne yazık ki tekrarlanan doğal felaketlerle hem duygumuzu hem de zihnimizi meşgul ettiği gibi, çocuklarımızında zihnini ve duygularını meşgul ediyor.

ölümle ilgili sorular

Büyük doğal afetler genellikle çocukların ölümle ilgili sorular sorması için bir fırsattır. Anaokulu çağındaki çocuklar henüz ölümü nihai bir şey olarak görmezler. Ölen kişinin bir noktada geri döneceğine inanırlar ve tipik bir soru şeklinde: "Ölmek ne kadar sürer?" Gibi bir soruyla bu durumu gösterirler.

Ancak ilkokulda ölümün tam olarak ne olduğunu anlayabiliyor ve pratik şeylerle ilgileniyorlar: Tabut neye benziyor, mezardaki ölülere ne oluyor? gibi.

Tüm bu durumları düşündüğümüzde tekrar belirtmek gerekirse, çocuklar bu görüntülere ve konuşmalara maruz kalmamalıdır.

Bir şekilde duyuş ya da görüntüleri görmüş olduğunu farkettiğinizde ve buna dair sorular geldiğinde olumsuz bir anlatımla değil, doğal bir afet olarak aktarmak-anlatmak en önemlisi.

Uzman Pedagog Hemşin Adıgüzel

Nar Anaokulu Tecrübesiyle

Bilgi Paylaşımı

Ebeveyn Danışmanlığı Nedir?

Ebeveyn danışmanlığı hizmetimiz kapsamında, ebeveynlerin çocuklarının gelişimsel süreçlerini ve ruhsal ihtiyaçlarını anlayabilmelerini, çocukları ile güvenli ve kapsayıcı bir bağ kurabilmelerini, çocu...

Devamı

Doğal Felaketler - Çocuk ve Ölüm Konuları

İster radyoyu açın, ister televizyon izleyin, ister gazete açın: Her şey son birkaç gündeki yangınların korkunç resimleriyle dolu. Ne yazık ki hepimizi de hem duygusal olarak hem de zihinsel olarak me...

Devamı

Çocuklarda Sorumluluk Neden Önemli?

Sorumluluk; bireyin başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkması demektir. Çocuk erken çocukluk yıllarından başlayarak, yaşına, cinsiyetine ve gelişim düz...

Devamı