Çocuklara En İyi Destek Oyun

Çocuklar kendi isteklerine göre oynar ve öğrenirler. Doğal olarak meraklılar ve keşif sürecinde oyunlar onlar için bu duyguyu tatmin eden bir araçtır. Eğer ebeveynler olarak oyunlarını doğru şekilde desteklersek, gelişim evresinde gerekli doğru uyaranları vermiş oluruz.

::

Çocuklara erken yaşta oynamak için yeterli zaman ve alan vermekten daha iyi bir destek olmadığını bilmek çok önemlidir.

Oyunda çocuklar gelişimleri için ihtiyaç duydukları cevapları ararlar.

Dünyayı tanırlar, işlerin nasıl ilerlediğini, ne için kullanıldıklarını ve amaçlarının ne olduğunu öğrenirler.

Günlük nesnelere, nasıl yapıldıklarına ve nasıl farklılaştıklarına aşina olurlar ve böylece daha iyi bir fikir geliştirirler.

Motor becerilerini eğlenceli bir şekilde uygularlar, yenilerini öğrenirler ve artan yeteneklerle ellerini ve parmaklarını nasıl kullanacaklarını bilirler.

Oyun oynamak çok yönlüdür. Çünkü oynarken çocuğunuz, aşağıdakiler gibi çok çeşitli geliştirme alanlarında temel becerileri, yetenekleri ve bilgileri geliştirir, egzersiz yapar ve birleştirir:

·Benlik saygısı, kendini onaylama ve kendine güven,

·Düşünme yeteneği ve yaratıcılık,

·Kendiniz ve başkaları için sorumluluk,

·Empati, başkaları için anlayış ve bütünlük duygusu, çatışmayla başa çıkma yeteneği ve yeniden düşünme/değerlendirme vb.

·Kurallara uymak ve hayal kırıklığını ve başarısızlığı tolere etmek,

·Nasıl öğrenileceğini ve nasıl bilgi edinileceğini deneyimlemek.

Bütün bunları çocuğunuza “öğretemezsiniz”. Aksine, bu becerileri kendileri edinirler ve bunun içinde sadece alan tanımak yeterlidir.

Çocuklar özgürce ve bağımsız oynamak isterler. Bu nedenle, oyun oynarken yetişkinler tarafından mümkün olduğunca az yapılandırılmış ve ya organize edilmiş olmak isterler.

Çocuğunuz için siz güvenle bağ kurduğu, fikirlerini gururla sunduğu izleyicisiniz.

Arada sırada yeni öneriler için de iyi bir fikir adamı/kadınısınız.

Ve elbette iyi bir takım arkadaşı olarakta ilginç ve önemlisiniz.

Küçük çocuklarda oyun oynamanın ve öğrenmenin aynı madalyonun iki yüzü olduğunun farkına varmak, son yıllarda eğitici oyunlar seline neden oldu. Bu durumda ebeveynlerde daha fazla eğitici olabilmek adına çok farklı oyuncaklar edinmeye başladılar. Oyun kendi içerisinde eğitici,öğretici ve eğlencelidir. Bunun için çok fazla ya da çok masraflı oyuncaklara ihtiyacınız yoktur.

Bazı çocuk odalarında neredeyse bir oyuncak dükkanında olduğunuzu hissedersiniz. Ancak aşırı doldurulmuş oyun kutuları ve raflar, çocuğu rahatsız etme ve sıkılma/arada kalma/ne oynayacağını bilememe duygusuna sokabilir. Çocuk oyun oynamaya olan ilgisini kaybedebilir.

Çocuğunuzun her zaman yeni oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Mevcut olanla oynamak için yeni yollar bulmak için hayal gücünü ve yaratıcılığını her zaman kullanacaktır.

Çocuklar (neredeyse) her şeyle oynarlar. Çünkü "oynanacak şeyler" nasıl ve ne için kullanılması gerektiğini belirtmez ve bu yüzden genellikle çok ilginçtir! Bir dal olta olur, büyük karton kutu bir oyun evi olur veya bir çırpma teli müzik aleti haline gelir. Günlük “oyun” öğelerinin seçimi neredeyse sınırsızdır:

·Tencere, kapak, kaşık veya teneke kutu gibi ev eşyaları,

·Büyük ve küçük kutular, yumurta kartonları,

·Havlular, eski giysiler ve kumaş parçaları,

·Eski cihazlar (örneğin eski bir telefon veya radyo, ancak dikkatli olun: gerekirse pilleri çıkarın),

·Eski kataloglar ve dergiler,

·Yapraklar, çubuklar, taşlar, kestane, kabuklar vb. gibi doğal malzemeler ve daha bir çok şey…

Bütün bunlar oynamak için idealdir. Eski şeyleri atmadan önce: çocuğunuza sorun - kesinlikle biri veya diğeri için kullanılacaktır!

Bu oyuncaklar hayal dünyasını geliştirici ve gelişimini destekleyici oyuncaklar haline gelecektir.

Nar Anaokulu Tecrübesiyle

Bilgi Paylaşımı

Ebeveyn Danışmanlığı Nedir?

Ebeveyn danışmanlığı hizmetimiz kapsamında, ebeveynlerin çocuklarının gelişimsel süreçlerini ve ruhsal ihtiyaçlarını anlayabilmelerini, çocukları ile güvenli ve kapsayıcı bir bağ kurabilmelerini, çocu...

Devamı

Doğal Felaketler - Çocuk ve Ölüm Konuları

İster radyoyu açın, ister televizyon izleyin, ister gazete açın: Her şey son birkaç gündeki yangınların korkunç resimleriyle dolu. Ne yazık ki hepimizi de hem duygusal olarak hem de zihinsel olarak me...

Devamı

Çocuklarda Sorumluluk Neden Önemli?

Sorumluluk; bireyin başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkması demektir. Çocuk erken çocukluk yıllarından başlayarak, yaşına, cinsiyetine ve gelişim düz...

Devamı